OPETH - The Last Will And Testament
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Banskobystrickí gazdovia po piatich rokoch od vydania „Gazdovskej veselice“ dodali druhý dlhohrajúci album, zabalený do vydareného digipacku, keďže rozožraných fanúšikov už treba lákať na kadečo. „Exkluzívne“ prevedenie cédečka nie je našťastie to jediné, čo tu zaujme, hudba je stále prvoradá a možno povedať, že päť rokov vývoja a zmeny v zostave sa na novinke odzrkadlili dosť výrazne.
Veselica už v dobe vydania pôsobila ako skôr nie priam vážna vtákovina a hrubozrnná zábava, zabalená do zmesi death, thrash, black metalu a grind coru bez ambícií pozbierať ceny za hudobnícku a skladateľskú genialitu, skrátka rachot prevažne o srande, „hudobný aristokrat“ sa zakyslí, fanúšik nerieši, skočí do kotla a pár refrénov si aj zahuláka. Na poprednú pozíciu na domácej scéne to nebolo a pokiaľ ide konkrétne o Banskú Bystricu, najviac ma odtiaľ bavili SURGICAL DISSECTION.
GAZDASGRIND fungujú od roku 1998, ale prvou, pomerne dlhou etapou existencie sa aj podľa vlastnej biografie skôr prepíjali, debutový album vydali po 12 rokoch od založenia, druhý, aktuálny, po 17 „Zlo“ je teda dielom skoro „plnoletej“ kapely a pokiaľ ide o hudbu na albume, tá je v podstate dospelá. Na nahrávke sa popri dole uvedenej aktuálnej zostave (- Kubo) podieľali aj exčlenovia Pajko (vokály v niekoľkých skladbách) a Motaj (gitary).
Deväť skladieb očíslovaných 0 až 8 na prvé počutie zaujme veľmi solídnym hutným a výrazným, svojím spôsobom aj čistým zvukom. V umelohmotnej súčasnosti si na nahrávkach obzvlášť všímam zvuk bicích, za tento tu si Jozef zaslúži pochvalu. Zvyšok nástrojového vybavenia je takisto príjemne vyvážený, zvukový kabát „Zla“ je kompaktný, niektoré vokály sú možno trochu netradične vytiahnuté nad nahrávku.
Po hudobnej stránke sa tentokrát u GAZDASGRIND dá hovoriť o v podstate čistom, surovejšom, na náklepy bohatom death metale. Pravdupovediac, pri prvých vypočutiach som na ňom nič mimoriadne zaujímavého neobjavil, aj preto som celej veci dal čas, neodpíšem nahrávku len kvôli presýtenosti všetkým možným rachotením. Vyplatilo sa to, pri pozornejšom počúvaní klady vyplávajú na povrch. „Zlo“ neodkrýva nové hudobné obzory, ale je proste takou dobrou domácou istotou.
Death metal gazdov je ukotvený v 90. rokoch a povedal by som, že skôr na európskej scéne. V náklepových častiach si spomínam hlavne na Nemcov CASTIGATE, ale je tu aj viacero groovy momentov a takisto veľa temných gitarových harmónií na hranici čiernokovového sveta. Príjemne prekvapia viaceré melodické momenty, ktoré sa neobmedzujú len na sóla, a takisto občasné divoké, živelné a navrieskané pasáže trochu kanadského typu. Posledná skladba je skôr takým umca-umca úletom, ten zvyšok je death metal na solídnej úrovni.
Pokiaľ ide o vokály, spieva sa tu po slovensky a treba povedať, že spevu celkom rozumieť aj napriek tomu, že väčšinou ide v growlových a škriekaných polohách. Je to fajn zvlášť preto, lebo texty sú v booklete vysádzané skutočne miniatúrnym písmom. Textová stránka je vo všeobecnosti dosť ponurá, zaoberá sa hlavne stavmi beznádeje, dezilúzie a znechutenia súčasným svetom. Ako celok je „Zlo“ prinajmenšom slušne urobeným kusom extrémneho metalu s nadpriemernou dávkou domáceho ducha.
Prechod od veľmi ľudového humoru k dospelejším extrémnym metalovým formám je pre GAZDASGRIND rozhodne krokom vpred.
7 / 10
1. Pred zlom/Before Evil
2. Zlo/Evil
3. Zem nikoho/No Man’s Land
4. Bolesť/Pain
5. Budúcnosť/Future
6. Karmotrasenie/Karma Shake
7. Kaleidoskop klamstiev/Kaleidoscope Of Lies
8. Nenávisť/Hatred
9. Zlatá unca/Gold Ounce – bonus track
Zlo (2015)
Gazdovská veselica (2010)
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Aktuální EP ukazuje dvě tváře současně. Zprvu klasický symfonický patos, pak ovšem skladby „200 Years“ a „Live The Tale“, které se bez sborových refrénů obejdou, a hned je to o třídu lepší. Tudy vede cesta z tvůrčí smyčky a bezradnosti posledních alb.
Je to úplne posledný album THE CURE? Dôstojnejší odchod si neviem predstaviť. Spočiatku nenápadný album si ma postupne omotal melancholickou atmosférou. Hustý oblak hmly, z ktorej sa mi nechce hľadať cestu von. ,,Disintegration" pre toto desaťročie.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.